OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Je potěšující, že ani jedna z kapel, kde se participují/participovali ex-členové německé tech-death metalové ikony NECROPHAGIST, nikdy nesklouzla k bohapustému kopírování originálních Suiçmezových receptů. Ať už mluvíme o ILLOGICIST, DEADBORN nebo o poznání drsnějších DEFEATED SANITY, všichni povětšinou operují mimo stezky vytyčené svéráznými artisty z Gaggenau. Výjimkou není ani OBSCURA, jež v těchto dnech vydává svoji druhou desku „Cosmogenesis“. Očekávalo se dílo více než interestantní, vždyť vedle tváří Hannese Grossmanna a Christiana Muenznera, které dobře známe z bookletu „Epitaph“, se nahrávání zúčastnila i celá řada skutečných osobností. Své si řekla šestistrunná bezpražcová basa Jeroena Paula Thesselinga (samozřejmě PESTILENCE), ruku k dílu přiložil hostující kytarový solitér Ron Jarzombek (WATCHTOWER, SPASTIC INK, BLOTTED SCIENCE), přičemž stejného nástroje se zmocnil i Tymon Kruidenier (EXIVIOUS, CYNIC). Jen tak bokem prohodím, že o sestavě okolo vokoderového krále Paula Masvidala dnes rozhodně neslyšíme naposledy...
Pokud jste pozorně přečetli úvodní řádky, jistě jste získali více méně přesnou představu, v jakých že to hudebních sférách se „Cosmogenesis“ asi bude pohybovat. Obhroublou žánrovou polohu tedy dnes nechme spát a pojďme se společně ponořit do vod, kde vládne moderně pojatý, lehkonohý a zvukově krásně vyostřený tech-death metal. Narozdíl od NECROPHAGIST, kteří po celou hrací dobu desky jedou po jediné perfektě vysoustružené koleji, OBSCURA neváhá využívat celou řadu odboček. Ostřejší vysypané nástupy a občasná kakofonická sóla sice tvorbu Suiçmezovy kumpanie připomínají velmi výrazně, nicméně aura velkých učitelů začne slábnout hned spolu s prvním uvolněným prog rockovým výletem. Ve druhé položce „Choir Of Spirits“ je cedule s nápisem „Gaggenau“ již v nedohlednu, naopak ožívá duch nenahraditelných DEATH a Chuck Schuldiner ve své „Open Casket“ spokojeně pokyvuje hlavou na znamení souhlasu. V téže skladbě je silně cítit i vliv další modly - tentokráte mám na mysli CYNIC, a to především díky využítí tolik typického vokodéru v refrénu. Kapitolou sama pro sebe je již zmíněná bezpražcová baskytara, žijící svým vlastním životem a často exhibující úplně mimo rámec kytarových linek. Jeroen Paul Thesseling (známe hlavně z bible jménem „Spheres“) se na „Cosmogenesis“ skutečně vyřádil, příjemně vrnící šestistrunka je doslova všudypřítomná, snad jen v případě rytmicky rovnější a dědictvím DEATH znovu zhusta inspirované „Incarnated“ mi jeho divoký tanec po pražcích příliš nesedí. Po paletou nálad hýřící instrumentálce „Orbital Elements“ a drsnějším death metalovém výsypu „Desolated Spheres“ (kde se znovu připomenou staří známí NECROPHAGIST) přichází na řadu skladba, která by mohla sloužit jako ukázkový vzorek „Cosmogenesis“. „Infinite Rotation“ sice potvrzuje žánrovou příslušnost nejedním pokrouceným rytmem, nicméně na druhou stranu překvapuje nebezpečně návykovým výstupem sólové kytary a především pak využitím čistého zasněného vokálu v refrénu.
Ač OBSCURA na svém novém albu neobjevila neslýchané ani dosud nepoznané, dokázala své inspirační zdroje s přehledem ukočírovat a velmi vkusně upravit k obrazu svému. „Cosmogenesis“ je poutavá, návyková a skutečně různorodá prog/tech death metalová deska, která se na pultech obchodů neobjevuje každý druhý den. Jedna z mála velkých žánrových událostí letošního jara, nenechte si ji proklouznout mezi prsty.
Ač OBSCURA na svém novém albu neobjevila neslýchané ani nepoznané, dokázala své inspirační zdroje s přehledem ukočírovat a velmi vkusně upravit k obrazu svému. „Cosmogenesis“ je poutavá, návyková a skutečně různorodá prog/tech death metalová deska, která se na pultech obchodů neobjevuje každý druhý den.
8 / 10
Steffen Kummerer
- zpěv, kytara
Christian Muenzner
- kytara
Jeroen Paul Thesseling
- baskytara
Hannes Grossmann
- bicí
hosté:
Ron Jarzombek
- kytara
Tymon Kruidenier
- kytara
V. Santura
- zpěv
1. Anticosmic Overload
2. Choir Of Spirits
3. Universe Momentum
4. Incarnated
5. Orbital Elements
6. Desolate Spheres
7. Infinite Rotation
8. Noosphere
9. Cosmogenesis
10. Centric Flow
Akróasis (2016)
Omnivium (2011)
Cosmogenesis (2009)
Promo (EP) (2008)
Retribution (2006)
Datum vydání: Úterý, 17. února 2009
Vydavatel: Relapse Records
Stopáž: 50:13
Produkce: V. Santura and OBSCURA
Studio: Woodshed Studios, Landshut, Germany
Mix and mastering: V. Santura at Woodshed Studios, Landshut, Germany
Artwork: Orion Landau
Nekonvenční nazvučení s vytaženou měkce a kulatě nazvučenou basou mi nevadí. Naopak. Konečně něco nového ve světě death metalu. O něco horší je situace u kytar, které netlačí a působí tak trochu vyměkle. Jinak není o čem dsikutovat - instrumentálně našláplý „Cosmogenesis“ je napěchován naprosto perfektně pojatým technický deathem, kjenž je pevně zakořeněný v základech žánru, avšak nad zemí vykvétá osobitými barvami, které rozhodně neevokují staromilskou šeď.
Veľmi kvalitný album, ktorý prekvapuje nielen evokovaním časov dávno minulých, ale prináša aj nový (moderný) pohlad na technický death metal. Nový album OBSCURY je sviežim vánkom v stojatých vodách tohto štýlu, pričom má obrovský potenciál rozpútať búrku. Narozdiel od Dalasa sa mi do popredia vystupujúca basgitara značne páči.
Musím souhlasit s názorem, že tvorba OBSCURA evokuje vzpomínky na melodické období skvělých DEATH, ale i přesto v hudbě těchto Němců a jím podobných slyším závan něčeho nenápadně nového a neotřelého. Technika, melodie a hravost vytváří v jejich provedení velmi atraktivní a těžko se oposlouchající směs. Čistě subjektivně mi tak trochu vadí místy příliš do popředí se tlačící zvuk baskytary.
Akosi sa nám na začiatku tohto roka roztrhlo vrece s kvalitným technickým death metalom. Popri amerických zurvalcoch THE FACELESS si svoje miesto v mojom prehrávči s prehľadom vymlátili aj Nemčúri OBSCURA - možno hlavne preto, že svojím albumom "Cosmogenesis" tak príjemne evokujú fantastickú tvorbu DEATH z obdobia albumov "Human" a "Individual Thought Patterns". Nádherné priehrštie inteligentnej, inštrumentálne premakanej a najmä po celý hrací čas nesmierne pútavej muziky!
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.